Ovog mjesecaOvog mjeseca1792

O Udruženju

Udruženje porodica zarobljenih i nestalih lica općine Zvornik je osnovano 30.12.1996. godine kao nevladina i nestranačka organizacija sa sjedištem u Tuzli, i registrovano je kod Ministarstva pravde TK-a.

Ciljevi udruženja su sljedeći:

• prikupljanje informacija o sudbini nestalih osoba – uređivanje baze podataka o nestalim;
  • saradnja sa nadležnim institucijama u otkrivanju lokacija grobnica;
  • pružanje podrÅ¡ke članovima porodica za identifikacije i ukop identifikovanih tijela;
  • izgradnja memorijalnog obilježja;
  • ostvarivanje prava za preživjele članove porodica;
  • saradnja sa predstavnicima institucija za pokretanje istrage i odgovornosti za počinioce zločina;
  • organizuje kolektivne ukope tijela, obilježava godiÅ¡njicu stradanja i drugi poslovi vezani za problematiku nestalih osoba;
  • u saradnji sa drugim udruženjima u BiH, koji se bave istom probematikom, tražiti mogućnost da se problem nestalih osoba rjeÅ¡ava sistemski i institucionalno na cijelom prostoru BiH, bez obzira na nacionalnu pripadnost.

Članovi Udruženja su svi članovi porodica zarobljenih i nestalih lica sa područja općine Zvornik, te i druga lica koja dobrovoljno pristupe Udruženju potpisivanjem članske kartice i koja u svemu prihvataju odredbe Statuta Udruženja.

Godišnja članarina iznosi (simboličnih) 12KM za članove unutar BiH, dok za članove u inozemstvu iznosi 30€.

Dosadašnji rezultati se ogledaju u sljedećem:

• započeta je izgradnja Memorijalnog centra od historijske važnosti, kako bi javnost podsjećalo na sva stradanja da bi se lakÅ¡e nosili sa proÅ¡lošću;
  • uz pomoć Udruženja mterijalno je zbrinuto oko 65% porodica i daljna nasotojanja su implementacija Zakona o nestalim osobama kako bi svi članovi porodica ostvarili svoja prava na cijelom prostoru BiH.