Ovog mjesecaOvog mjeseca2069

Za 11 žrtava zločina iz Zvornika klanjana kolektivna dženaza i obavljen ukop - 01.06.2013 (FOTO) PDF Ispis E-mail
Subota, 01 Juni 2013 21:03

Bošnjaci Zvornika obilježili su danas još jednu tužnu godišnjicu zločina nad njihovim očevima, braćom, sinovima.

Više od dvije hiljade članova porodica, prijatelja i rodbine okupilo se danas (1. juni 2013.) u Memorijalnom centru Gornja Kalesija, kako bi odalo posljednju počast i klanjalo dženazu za jedanaest u ratu ubijenih civila Zvornika. Dženazu je predvodio tuzlanski muftija mr. Vahid ef. Fazlović. Obraćajući se prisutnima on je naglasio kako muslimani žele da žive u multietničkoj Bosni i Hercegovini, zemlji mira, ravnopravnosti i tolerancije. Vjernike je pozvao na strpljenje i predanost islamu, te na istrajavanje u traženju nestalih. Današnja dženaza je petnaesta po redu, a na Šehidskom mezarju je ukupno 697 mezara.

Galerija slika

Klinite do otvorite sliku!

U ime članova porodica nestalih i ubijenih, pred prisutnima je pročitano pismo, u kome su pozvani organi vlasti i državno tužilaštvo da poduzmu aktivnosti na intenziviranju procesa traženja nestalih:

-Sa opštine Zvornik protjerano je više od 40.000 Bošnjaka. Ovdje je počinjen genocid nepojmljivih razmjera. I pri tome skoro da niko nije kažnjen. Bili smo strpljivi svih ovih godina i to nas je učinilo posebnim. Vjera i strpljenje su put koji zasigurno vodi do uspjeha. I dalje ćemo biti strpljivi, školovati djecu i raditi, ali i tražiti od svojih predstavnika u vlasti da ispune naša očekivanja. Tražit ćemo od regionalnih i državnih predstavnika da se suoče sa nama i odgovore zašto je Zvornik zaobiđen posljednjih godina. Vodeći grad Podrinja je na margini, od Tuzle, preko Banja Luke, pa do Sarajeva. Dvadeset i pet hiljada Bošnjaka povratnika zahtijeva drugačiji odnos. Zahtijevamo od naših predstavnika da u Državnom tužilaštvu pokrenu interes za zločine u Zvorniku. Zahtijevamo da se proces traženja i identifikacija ponovno pokrene – nažalost, on je već zaustavljen. Zahtijevamo da se zločinci pronađu i kazne, – kazano je u obraćanju porodica.

U Memorijalnom centru u Gornjoj Kalesiji danas su ukopani: Ramić (Selim) Mumin, rođen 1.7.1945. godine u Kučić Kuli; Osmanović (Juso) Nedžib, rođen 26.8.1926. godine u Kaludranima; Novalić (Mehmedalija) Mensudin, rođen 11.5.1958. godine u Zvorniku; Salihović (Huso) Sulejman, rođen 20.7.1969. godine u Zvorniku; Čikarić (Alija) Abdulah, rođen 10.7.1945. godine u Snagovu; Muratović (Mehmed) Mirsad, rođen 20.7.1967. godine u Gušterima; Fejzić (Nesib) Azemina, rođena 29.7.1968. godine u Snagovu; Ademović (Velija) Islam, rođen 20.5.1961. godine u Novom Selu; Suljičić (Ibrahim) Sejdalija, rođen 1.11.1966. godine u Glodima; Ferhatbegović (Ragib) Muhamed, rođen 1968. godine u Papraći i Ebibi (Vehbija) Ismail, rođen 1958. u Vinkovcima, naveo je Smajlović.