Ovog mjesecaOvog mjeseca2067

Predstavnici Udruženja posjetili Predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Sulejmana Tihića PDF Ispis E-mail
Petak, 21 April 2006 20:00
Predstavnici Udruženja porodica zarobljenih i nestalih lica Općine Zvornik su danas, 21.04.2006. god., posjetili Predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Sulejmana Tihića u Sarajevu.

Iznijeli su da se Udruženje nosi sa nizom problema od pronalaska tijela, ekshumacije, dženaza do problema sa procesom suđenja optuženim pripadnicima zvorničke grupe, kojima se sudi u Beogradu.

Na područje ove Općine prva masovna grobnica otkrivena je 1998. godine, dosada ekshumirano oko 1800 tijela, a nalazi se i najveća masovna grobnica Crni vrh, sa nađenim 482 kompletnim tijelima, koju je svojevremeno obišao i predsjedavajući Predsjedništva BiH Sulejman Tihić.

Predstavnici Udruženja očekuju putem Zakona o nestalim osobama rješenje statusa porodica zarobljenih i nestalih i smatraju najvažnijim procesuiranje ratnih zločina.

Pokušavaju se umanjiti zločini izvršeni na području ove Općine, rečeno je tokom susreta.

Također su naglasili da pokušavaju pomoći porodicama nestalih i obilježiti godišnjice na dostojanstven način, ali im u svemu nedostaju finansijska sredstva.

Predsjedavajući Tihić pružio je punu podršku predstavnicima Udruženja porodica zarobljenih i nestalih lica Općine Zvornik u njihovom daljnjem radu.